Following committees are formed to help serve our community

1. Nepal Day, Finance and Community Outreach Committee
2. Cultural Committee
3. Adopt-A- Highway, Senior Citizen and Health Committee
4. NCNC Nepali Patshala and Educational Committee
5. Publication and Resource Group Committee
6. Digital Strategy and Transformation Committee
7. Women(s) Committee
8. Spring Daze, Lazy Daze, and Social Activities Committee
9. Youth, Sports and Volunteer Committee
10. Membership and Local organizations relationship Committee
11. Community Center and Fund Raising Committee

 
1. Nepal Day, Finance and Community Outreach Committee
  1. Dr. Thakur Babu Karki (Chair)
  2. Mr. Krishna Sedai  (Member)
  3. Mr. Basanta Khadka (Member)
  4. Mr. Yam Shrestha  (Member)
  5. Dr. Rishi Bastakoti (Member)
  6. Dr. Chiranjibi Bhattarai (Member)
  7. Mr. Kulananda Sharma (Member)
  8. Mr. Baburam Dawadi (Member)
  9. Mr. Bhim Timilsina (Member)
  10. Dr. Bhoj Gautam (Member)
  11. Mr. Ghanendra Adhikari (Member)
  12. Mr. Mohan Bhusal (Member)
  13. Mr. Shiva Bhattarai (Member)
  14. Ms. Megha Basnet (Member)
  15. Mr. Ram Poudel “RP” (Member)
2. Cultural Committee
  1. Mrs. Sayana Bhattarai (Chair)
  2. Mrs. Tripti Belbase Swar (Member)
  3. Mrs. Shoba Pandey  (Member)
  4. Mrs. Anita Koirala (Member)
  5. Mrs. Rachana Subedi  (Member)
  6. Mrs. Bhagawati Neupane (Member)
  7. Ms.  Manika Chaulagain  (Member)
  8. Ms.  Priyansu Nepal  (Member)
  9. Mr.  Ujjwal Poudel (Member)
  10. Mr.  Ramesh Koirala  (Member)
  11. Mr.  Birodh Timalsena  (Member)
  12. Mr.  Kamal Kafle  (Member)
  13. Mr.  Yogendra Gautam (Member)
3. Adopt-A- Highway, Senior Citizen and Health Committee
  1. Ashok Khanal (Chair)
  2. Lokendra KC (Member)
  3. Anita Tiwari (Member)
  4. Hom Pandey (Member)
  5. Ananta Nepal (Member)
  6. Abhinas Bhattarai (Member)
  7. Pratap Rai (Member)
  8. Arjun Shrestha (Member)
  9. Sudip Koirala (Member)
  10. Pranisha Pantha (Member)
  11. Laxmi Paudel (Member)
  12. Vijay Adhikari  (Member)
  13. Dharma Pantha (Member)
  14. Khada Nanda Regmi (Member)
4. NCNC Nepali Patshala and educational committee
  1. Mr. Bikram Gautam (Chair)
  2. Mrs. Rashmi Ghimire (Member)
  3. Mr. Ishwor Dhakal (Member)
  4. Mr. Mohan K Pahadi (Member)
  5. Mr. Ramesh Oli (Member)
  6. Mr. Deepak Pandey (Member)
  7. Mrs. Sita Baral (Member)
  8. Mr. Ujjal Poudel (Member)
  9. Mrs. Bhagabati Neupane (Member)
  10. Mr. John Poudel (Member)
  11. Mr. Prem K Pradhan (Member)
5. Publication and Resource Group Committee
  1. Dr. Rishi Bastakoti (Member)
  2. Mr. Deepsk Bhandari (Member)
  3. Mr. Hom Pandey (Member)
  4. Mrs. Nirmala Rajbhandari (Member)
  5. Ms. Dizza Pandey (Member)
  6. Mr. Shiva sharma (Member)
  7. Mr. John Paudel (Member)
6. Digital Strategy and Transformation Committee
  1. Mr. Amit Bharati (Chair)
  2. Mr. Puspha thapa (Member)
  3. Mrs. Deepa Dawadi (Member)
  4. Mr. Anup Bhandari (Member)
  5. Mr. Aavash Poudel (Member)
  6. Mr. Abinash Bhattarai (Member)
  7. Mr. Balkrishna Upadhaya (Member)
  8. Mr. Khem Joshi (Member)
  9. Mr. Ujjwal Poudel (Member)
  10. Mr. Kamal Kafle (Member)
  11. Mr. John Paudel (Member)
  12. Mr. Ananda Ghimire (Member)
7. Women(s) Committee
  1. Ms. Sunita Dev ( Chair ) 
  2. Mrs. Sunita Mahat Bhandari (Member) 
  3. Ms. Pratima Poudel (Member)       
  4. Mrs. Pooja Nepal (Member)          
  5. Ms. Rama Gautam (Member)         
  6. Mrs. Gyanu Dhakal  (Member)              
  7. Mrs. Parbati Sharma Wagle (Member) 
  8. Mrs. Sharada khanal Pokharel (Member) 
  9. Mrs. Sumitra Poudel (Member)                    
  10. Ms. Sonisha Bhattarai (Member)
  11. Mrs. Sabitra Gaywali (Member)                                  
  12. Mr. Kamal Kafle (Member)          
  13. Mr. Yogendra Gautam (Member)
  14. Mrs. Bhagabati Neupane (Member)
8. Spring Daze, Lazy Daze, and Social Activities Committee
  1. Mrs. Sabitra Gyanwali (Chair)
  2. Ms. Anita Koirala (Member)
  3. Ms. Priyansu Nepal (Member)
  4. Ms. Bipshana Khanal (Member)
  5. Mr. Kishor Humagain  (Member)
  6. Ms. Ishika Bhattarai (Member)
  7. Mr. Binamra Khanal  (Member)
  8. Mr. Dipendra Karki (Member)
  9. Mr. Arush Karki (Member)
  10. Ms. Puspa Bhatta (Member)
  11. Mr. Santosh Gautam (Member)
  12. Ms. Anisha Gautam  (Member)
  13. Ms. Manika Chulagain (Member)
  14. Ms. Bibhuti Timalsina (Member)
  15. Mr. Dharma Panta (Member)
  16. Mr. Laxmi Paudel (Member)
9. Youth, Sports and Volunteer Committee
  1. Mr. Khem Raj Joshi (Chair)
  2. Mr. Balkrishna Upadhaya (Member)
  3. Mr. Uttam Nirula (Member)
  4. Mr. Deepandra Bista (Member)
  5. Mr. Laxman Roka (Member)
  6. Mr. Manoj Sharma (Member)
  7. Mr. Jeevan Khanal (Member)
  8. Mr. Jeevan Neupane  (Member)
  9. Mr. Sachet Baral (Member)
10. Membership and Local organizations relationship Committee
  1. Mr. Uttam Niraula (Chair)
  2. Mr.  Basu Bhattarai (Member)
  3. Mr.  Mohan Pahadi (Member)
  4. Mr.  Padam Bhatta (Member)
  5. Mr.  Suresh Swar (Member)
  6. Mr.  Amar Ale (Member)
  7. Mr.  Prakash Sapkota (Member)
  8. Mr.  Hom Pandey (Member)
  9. Mr.  Ram Poudel (Member)
  10. Mr.  Bal Kumar Chaulagain (Member)
  11. Mr.  Narayan Luitel (Member)
  12. Mr.  Prasudhan Devkota (Member)
  13. Mr.  Kamal Kafle  (Member)
11.  Community Center  and Fund Raising Committee